Bodrum Anadolu Lisesi 11.Sınıflar (BAL11LER)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bodrum Anadolu Lisesi 11.Sınıflar (BAL11LER)

Created by EFECaaN ©2008

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV (PC)

YazarMesaj
EFECaaN
Admin
Admin
EFECaaN

Erkek

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV  (PC) Empty
MesajKonu: Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV (PC)   Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV  (PC) Icon_minitimePerş. 5 Şub. 2009 - 5:10

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV  (PC) Gta-4-10

Liberty City'de Amerikan rüyası yaşamaya hazır mısınız?

Benim adım Niko, Niko Bellic. Yeni bir sayfa açabilmek ve belki de Amerikan Rüyası yaşayabilmek adına yelken açtığım bu yolculuk bana yalnızca şunu öğretti: Ne kadar uğraşırsan uğraş, geçmişin izlerini asla silemezsin. Ne kadar kaçmaya çalışırsan çalış, arkanda bıraktıkların peşinden gelmeye devam edecek...

Neredeyse 1 yıllık bekleyişimizin sona erdiğini görmek gözlerimi yaşartmadı değil. Gerçi bu bekleyiş çoğu zaman başımıza gelenden biraz farklıydı, çünkü X360 ve PS3 sahibi olanlar zaten çoktan GTA IV‘ü oynamış ve bitirmiş hatta X360 kullanıcıları yeni çıkacak olan ek görev paketini beklemeye koyulmuştu. Biz şanssız kesim yani PC kullanıcıları olarak bu soğuk kış günlerini beklemek zorunda kaldık ki, kimilerine göre bu bekleyiş boşa çıktı, kimilerine göre ise iyi ki beklemişiz diyebildi. Bir oyunun piyasaya sürüldükten sonra farklı yayın organlarından farklı tepkiler alması çok yeni bir durum değil. Bunda birçok etkenin devreye girdiğini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Fakat GTA IV daha bu noktada diğer yapımlardan ayrılmayı başardı. Örnek vermemiz gerekirse, kimileri oyun için 40 puanı zor alır diye yorumlar getirirken, kimileri ise bu oyun bir başyapıt 100 diyebiliyor. Bakalım bizler için oyun nasılmış?

Catch The Wave

Yapımı yükledikten sonra karşımıza ilk olarak Rockstar Social Club adında bir ara yüz geliyor. Bu Rockstar North’un, oyun içerisinde kaydettiğiniz videoları paylaşmanız ve multiplayer seçeneklerini kullanabilmeniz adına yarattığı bir sistem. Bu sistemi kullanabilmek için öncelikle orijinal olarak aldığınız oyunun içinden çıkan ürün anahtarını İnternet üzerinden aktive ediyorsunuz. Ardından bir kullanıcı adı ve şifre seçerek üyeliğinizi tamamlıyorsunuz. Artık oyunu her başlattığınızda Rockstar Social Club ara yüzü açılacak, şifrenizi ve kullanıcı adınızı girerek çevrimiçi olduktan sonra oyuna başlayabileceksiniz. Bu büyük badireyi atlattıktan sonra her Rockstar oyunundan alışık olduğumuz üzere muhteşem müzikler eşliğinde firma logoları ve ardından ana menü geliyor önümüze.

Ben ilk şaşkınlığı bu menü üzerinde yaşadım. Aslında çok büyük bir şaşkınlık değildi evet abarttım. Çünkü menü üzerinde yani monitörün ortasında duran hiç bir buton çalışmıyor. Bunların yerine alt kısımda bulunan seçenekleri kullanacaksınız. Çoğu oyuncu gibi öncelikle ayarları kurcalamazsak olmaz deyip, görüntü ve grafik ayarlarına giriyoruz. GTA ayarları tamam ile kendisi yapıyor ve belli bir opsiyonun üzerine çıkmanıza hiç bir şekilde izin verilmiyor. Zaten alt kısımdaki sayılar dikkatinizi çekmiştir diye umuyorum. Bu rakamlar, ekran kartınızın belleğini simgeleyen rakamlar. Yani 512MB bir ekran kartı kullanıyorsanız xxx/512, 256MB bir ekran kartınız varsa xxx/256 olarak gözüküyor. Siz arttırdığınız ve düşürdüğünüz her ayarla bu rakamları doğru orantılı olarak değiştiriyorsunuz. İki rakam birbirine yaklaşmaya başladığında önce sarı, ardından da kırmızıya dönüşüyor ki, kırmızı olduğunda oyunu açıp oynamayı denememenizi tavsiye ediyorum. Zira en önemli konuya değinmek üzereyim. Oyun gerçekten inanılmaz yüksek bir sistem gereksinimine sahip ve bahsettiğim bu inanılmaz yükseklik günümüz teknolojilerinden ilerisini işaret ediyor. GTA IV’ün resmi forumlarında yapılan tartışmalar gösterdi ki, oyun makine ve ekran kartı seçebiliyor. Dört çekirdekli işlemci, SLI ya da Crossfire olarak kullanılan iki ekran kartı ve 8 GB belleğe sahip bir makine 8 ila 14 FPS arasında bir görüntü alırken, bunun yarısı kadar bir sistem 25 FPS’ye çıkabiliyor. Bu yaman çelişkinin içinden nasıl çıkacağımızı düşünürken, sağ olsun Rockstar yetkilileri bir yama yayınladılar

Ekran kartı sürücülerini yenilemenin oldukça faydası oluyor. Bu yüzden ekran kartınızın sürücülerini güncellemeden oyunu açmayı bile denememenizi tavsiye ediyorum. Tam bu noktada kocaman bir eksi alıyor GTA IV. Sırf bu kötü optimizasyonu yüzünden çok fazla oyuncu kaybettiği gibi yaptıkları ilginç bir açıklama da beni düşünmeye itmedi değil. Grafik ayarları menüsünde bulunan Very High seçeneğini isteseniz bile seçemiyorsunuz. Hadi seçtiniz, oyunda 20 FPS üzerini görmeniz hayal oluyor.

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV  (PC) Brand-10

Yaptıkları açıklamada bu seçeneği oyuna gelecek zaman için koyduklarını belirtiyorlar. Rockstar bizi çok saf zannediyor ya da önümüzdeki yıllarda bir GTA V yerine GTA IV üzerine gelecek bir kaç ek görev paketi bizlerle olacak. Zira bundan 3 yıl sonra neden GTA IV açıp oynamak isteyesiniz ki? Belki çoklu oyuncu seçenekleri için, ama o kadar uzun ömürlü olabileceğini hiç sanmıyorum açıkçası. Neyse, ilk eksimizi şöyle kallavi bir şekilde verdik ve şimdi de yiğidi öldürürken hakkını vermemiz gerekiyor. Oyunun grafik detaylarını ve çözünürlüğü yükseltip oyuna girdiğinizde haritanızı ve GPS sistemini kullanarak köprülerden birini bulun ve üzerinden şehri izleyin. O kadar şahane grafiklere sahip ki GTA IV, deniz kenarına gittiğinizde bir tek atası geliyor insanın. İnanılmaz gerçekçi araba ve insan modellemeleri, yanından geçtiğiniz bir arabanın isimleri uydurma da olsa görsel hafızanızın yardımıyla hangi marka olduğunu rahatlıkla çıkarabilmenizi sağlıyor.

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV  (PC) 76610

Arabaların hasar modellemeleri ve oyunun fizik motoru da gayet iyi kotarılmış. Yaptığınız kazalar sonucu gerçekten arabanızın hasar alması gereken yeri yamulacak ya da kırılacak. Ateş ettiğinizde tekerlekleri patlayacak, bir otomobilin camından ateş ederek şoförü öldürebileceksiniz. Ayrıca şehirde gezerken binaların detayları, sokaktaki çöp kutuları, posta kutuları gibi detayları gördüğünüzde ağzınız açık kalabilir. GTA IV, az önce verdiğimiz eksiden biraz küçük olsa da yinede kocaman bir artı alıyor bizden.

Luck of the Irish

Grafikleri geçtik, gelelim seslere ve atmosfere. Öncelikle yapılan dublaj her zaman ki gibi çok başarılı ve konuşmalar sırasında insanların tonlamaları ve vurguları sizi konunun derinliği içerisine sokmayı başarıyor. Gönül isterdi ki, bu oyunu da kendi ana dilimizde oynayabilelim fakat maalesef böyle bir opsiyonumuz yok. Olsun İngilizce ile idare edeceğiz artık. Sırası gelmişken söyleyeyim oyunun Almanca, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca versiyonu da mevcut. İngilizce bilmem diyorsanız ve bu dillerden herhangi birini biliyorsanız, ayarlar menüsünden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Eliniz değmişken bir de alt yazıları açıverin. Alt yazıları açmanız size oyunda büyük kolaylık sağlayacaktır emin olun. İngilizceniz yüksek seviyesinde değilse, konuşmalardan bir şeyler kaçırmamak adına kesinlikle kullanın diye tavsiye ediyorum. Bunların haricinde eşyaların çıkardıkları sesler ve özellikle arabaların motor ve yolculuk sırasında çıkardığı efektler çok başarılı. Özellikle arabalar konusuna oldukça eğilmişler ve her arabanın kendi seslerini oyunda duyacağınızı garanti ediyorum. Oyundaki radyo kanallarının sayısı oldukça arttırılmış ve artık 2000’li yılların hit şarkılarını dinleyebileceğiniz bir çok radyoya sahipsiniz. Benim favorim sürekli Bob Marley çalan Tuff Gong Radio. Radyo listesi şu şekilde:

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV  (PC) Radio10

GTA IVün atmosferi de sizi yeterince içerisinde tutmayı başaracak düzeyde. Şehir çok canlı ve hareketli göründüğünden, arada sırada cep telefonunuzdan hikaye modunu kapatarak gelen aramaları, mesajları kısacası hikayenin akışını durdurabilir, şehirde gezerek bütün bu güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şahsen telefonumu sürekli kapatıp, İnternet kafelerden, giyim dükkanlarına koştuğumu, bir araba çalıp şehirde dakikalarca turladığımı biliyorum. Bu bile size oyun kadar zevk verecek kesinlikle emin olabilirsiniz. Yönettiğimiz karakter yani Niko Bellic ile özdeşleşecek ve onun bu görkemli yükselişini birlikte yaşayacaksınız. Zaten kendisi biraz deli.
https://bal11ler.yetkin-forum.com

Oyun İnclemesi: Grand Theft Auto IV (PC)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-